Nazwa punktu : Donovaly (Słowacja)   | Słowacja
Loty
Koordynaty
Navigate
Facebook Twitter Email
Rekord miejsca (OLC) Marcin Szczęsny 29.0 km
Rekord przewyższenia Marcin Szczęsny 772 m
Największy nalot ze startowiska Robert Grubba 4:34:41
Najwięcej startów ze startowiska Robert Grubba [ 4 ]
Wszystkie loty w pobliżu tego startowiskaPiloci[ 6 ]
Łączny nalot użytkowników 6:58

lat/lon (WGS84):
48.888 , 19.2275
N 48° 53.28000' , E 19° 13.65000'
N 48° 53' 16.8" , E 19° 13' 39.0"

UTM: 34U X: 370067 Y: 5416519

Pokaż w Google Maps
Pokaż w MapQuest

Informacja o miejscu
Region Donovaly  Użyteczne kierunki wiatru dla startowiska Donovaly
Użyteczne kierunki wiatru 130° - 240° 
Użyteczna siła wiatru 1 - 5m/s 
Prognozy pogody Windguru Windy XCMeteo 
Czy dziś jest szansa na warun? ✘ 
Najbliższa szansa na warun 3/2/2022, 4/2/2022, 5/2/2022, 6/2/2022, 29/1/2022 
Przydatne linki Informacje o Donovaly na paraglidingearth.com Informacje o Donovaly na www.parksnow.sk Informacje o Donovaly na www.parksnow.sk Informacje o Donovaly na www.parksnow.sk Informacje o Donovaly na www.parksnow.sk Informacje o Donovaly na www.parksnow.sk  
Opis miejsca startu

 

Startowisko paralotniowe Donovaly

 

Startowisko paralotniowe Donovaly, Lądowiska, Parking

 

Donovaly, przy których startuje się ze szczytu Nova Hola to bardzo fajna miejscówka do latania paralotnią. Przy dobrej pogodzie jest ciekawą opcją dla przelotowców ale łatwe startowisko i lądowiska sprawią że docenią ją też piloci dopiero zaczynający przygodę z lataniem.

Donovaly | Dojazd na startowisko

Na startowisko (ST) najwygodniej będzie wjechać wyciągiem gondolowo-krzesełkowym Telemix znajdującym się przy dużym parkingu (P). Gdy byłem tam latem, parking przy wyciągu był darmowy, a kolejka ruszała co pół godziny aż do wyczerpania chętnych na wjazd. Kupując bilet warto zaznaczyć, że latamy gdyż paralotniarze mają rabat, dodatkowo osoby latające mają możliwość kupna karnetu na 10 wjazdów, co z pewnością docenią osoby dopiero zaczynające latać - cena za wjazd jest jeszcze korzystniejsza niż przy normalnej taryfie (aktualny cennik wraz z informacjami o godzinach otwarcia). Przed kupnem biletu warto poobserwować wyświetlacz z dolnej stacji kolejki - zobaczymy tam informacje o prędkości wiatru i temperaturze. W lotne dni nie będzie problemu z uzyskaniem informacji o tym jakie jest powietrze od lokalnych pilotów tandemowych czekających na podjazd. 

Jeśli lubimy Hike&Fly to możemy dojść na startowisko szlakiem znajdującym się na wschód od linii wyciągu.

Donovaly | Startowisko

Jak wyjdziemy z górnej stacji wyciągu, to nie sposób nie trafić na startowisko - jest nim duży trawiasty stok o łagodnym nachyleniu sąsiadujący z zachodu z górną stacją kolejki. Wielkość startowiska pozwala na równoczesne przygotowanie się do lotu przez kilku paralotniarzy nie zakłucając startów tych, którzy do lotu przygotowali się już wcześniej. Startowisko porastające różnego rodzaju trawami daje możliwość zejścia niżej gdy mocno wieje w celu zapewnienia sobie bezpieczniejszego startu.

Donovaly | Lądowiska

Jeśli po starcie nie wybraliśmy się na przelot, to do dyspozycji mamy trzy opcje:

Lądowisko przy parkingu pod wyciągiem (L.1)

Ze względu na bliskość parkingu i wyciągu jest to z pewnością najczęściej wybierane miejsce do lądowania w Donovalach. Jest to duża łąka o delikatnym pochyleniu, znajdują się przy niej dwa rękawy. W mocno termiczne dni podchodząc do lądowania trzeba pamiętać, iż bliskość dużego betonowego parkingu oraz ruch samochodów na sąsiadującej drodze sprzyjają odrywaniu się w tym miejscu termicznych bąbli.

Lądowisko przy boisku (L.2)

Jest to drugie duże miejsce do lądowania, równie dobre co startowisko pod wyciągiem. Duża łąka jest oznaczona rękawem, latem miejsce w którym lądujemy było ładnie wykoszone. Od dolnej stacji wyciągu Telemix dzieli nas 10-15 minut spokojnego marszu. Jeśli w trakcie lotu zgłodnieliśmy to warto wylądować właśnie tam, gdyż zaraz po drugiej stronie ulicy znajduje się Koliba Goral (K), w której podają bardzo smaczne posiłki w rozsądnych cenach. Duży parking przed Kolibą jest darmowy i spokojnie można zostawić tam auto jeśli planujemy lądowanie w porze obiadowej :) Przy wspomnianym parkingu jest też Donovalsky Pivovar...

Toplanding (ST)

Umiarkowane nachylenie w połączeniu z wielkością startowiska i przyjazną roślinnością sprawiają, że jest to dobre miejsce do toplandingu. 

Lądowiska przygodnie w przelocie

Jeśli wybierzesz się gdzieś dalej pasmami Niżnych Tatr i przyjdzie Ci lądować w przypadkowych miejscach w dolinach to wypatruj linii elektrycznych, w okolicy jest ich pełno a czasem bardzo ciężko je wypatrzyć (zardzewiałe słupy idealnie wtapiają się w tło).

Donovaly | Atrakcje dla nielotów

Jeśli w to miejsce przyjedziemy z osobami towarzyszącymi nielatającymi to z pewnością nie będzie im się nudzić - nawet gdy nie przepadają za podziwianiem widoków z perspektywy startowiska. W okolicy znajdziemy:

  • liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności,
  • suchy tor bobslejowy (tzw bobowa draha),
  • place zabaw dla dzieci,
  • wypożyczalnię terenowych hulajnóg elektrycznych,
  • stadninę koni,
  • hotele oferujące zabiegi spa itp.

Donovaly | Przydatne linki

Strony, które warto odwiedzić wymieniłem już w opisie oraz sekcji Informacje o miejscu wyżej na tej stronie (są tam np. odnośniki do wszystkich kamerek internetowych). Ponadto warto zaprzyjaźnić się z tabelą warunową dla słowackich startowisk - aktualizowana jest codziennie w godzinach porannych.

 


Copyright © 2018 - 2022 - leonardo.pgxc.pl - regulamin