Nazwa punktu : Kastelir (Chorwacja)   | Północna Chorwacja
Loty
Koordynaty
Navigate
Facebook Twitter Email
Rekord miejsca (OLC) Tomasz Muszynski 8.8 km
Rekord przewyższenia Robert Grubba 611 m
Największy nalot ze startowiska Tomasz Muszynski 9:26:46
Najwięcej startów ze startowiska Tomasz Muszynski [ 12 ]
Wszystkie loty w pobliżu tego startowiskaPiloci[ 23 ]
Łączny nalot użytkowników 22:11

lat/lon (WGS84):
45.331 , 13.668
N 45° 19.86000' , E 13° 40.08000'
N 45° 19' 51.6" , E 13° 40' 4.8"

UTM: 33T X: 395624 Y: 5020584

Pokaż w Google Maps
Pokaż w MapQuest

Informacja o miejscu
Region Istria  Użyteczne kierunki wiatru dla startowiska Kastelir
Więcej informacji http://bit.ly/startowiskoKastelir 
Użyteczne kierunki wiatru 220° - 0° 
Użyteczna siła wiatru 1 - 8m/s 
Prognozy pogody Windguru Windy XCMeteo 
Czy dziś jest szansa na warun? ✔ / ✘ 
Najbliższa szansa na warun 24/1/2022, 25/1/2022, 26/1/2022, 27/1/2022, 28/1/2022, 30/1/2022 
Przydatne linki Informacje o Kastelir na www.paraglidingearth.com Informacje o Kastelir na www.istraparagliding.com Informacje o Kastelir na www.youtube.com  
Opis miejsca startu

 

Startowisko paralotniowe Kastelir

 

Kastelir - ilustracja startowiska paralotniowego - dojazd, startowisko, lądowisko

 

Kastelir, jest to miejsce w którym można wykonywać loty termiczno - żaglowe przy zboczach doliny znajdującej się kilka kilometrów od morza. Duże startowisko i łąki na przedpolu sprawiają, iż miejsce doceniane jest przez początkujących paralotniarzy. Przy wczesnym starcie, jeszcze przed wejściem bryzy można rozpocząć fajny przelot - na xcglobe jest ponad 20 lotów na dystansie między 50 a 116km.

Kastelir | Dojazd do startowiska

Koordynaty wprowadzone w google maps powinny bez większych problemów zaprowadzić na startowisko. Jeśli trasa będzie wytyczona przez dolinę, to w suche dni powinniśmy dać radę dojechać nawet samochodem osobowym (jeśli pedantycznie dbasz o auto to nie jest to najlepsza droga - sporo głębokich dziur i kolein wykorzystujących prześwit osobówki do maksimum). Jeśli padało to dojazd takim autem raczej nie będzie możliwy - mokre, grząskie polne drogi rozjechane przez maszyny rolnicze mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania - lepiej spróbować dojechać od strony miejscowości Tar. Sam podjazd pod górkę na żwirowej nawierzchni, po drodze kilka progów dość wysokich jak dla osobówki, niewiele miejsca na ew. mijanki. Dojazd możliwy pod same startowisko - jest dużo miejsca na spokojne zaparkowanie auta, jakby ktoś chciał to nie będzie miał większych problemów ze znalezieniem miejsca na rozbicie obozowiska - namiot itp.

Kastelir | Warunki do lotów

Na miejscu lata się zwykle przy bryzie morskiej, na starcie powinno wiać z prędkością do 7-8m/s. Dopuszczalne kierunki wiatrów to 240-5°, idealny kierunek to północny zachód. Przed rozpoczęciem lotów paralotniowych w Chorwacji należy wysłać sms'a z imieniem i nazwiskiem oraz miejscem startu pod nr. +385 91 485 4720. Po chwili powinniśmy otrzymać wiadomość zwrotną ze zglodą na lot, lub informację nt ew niebezpieczeństw na które powinniśmy uważać (strefy, jakieś planowane manewry itp).

Kastelir | Startowisko paralotniowe

Bardzo duża łąka o łagodnym nachyleniu, pozwalająca bez problemów na równoległe szpejenie się kilku osób, groundhandling i jednoczesne starty/lądowania.

Kastelir | Lądowisko

Duże startowisko pozwala na toplanding, jeśli nie jest on możliwy to ląduje się na dużej łące znajdującej się na północ pod zboczem ze startowiskiem (ze wschodu ograniczana przez drogę dojazdową na startowisko i most, z południa przez rzeczkę/kanał). 

Kastelir | Warto odwiedzić

Będąc w Chorwacji fajnie wrócić z jakimś łupem, np w postaci wysokiej jakości oliwy z lokalnie uprawianych oliwek lub wina z okolicznych winnic. Niestety spacerując po turystycznych miejscowościach ciężko znaleźć coś lokalnego w rozsądnych cenach - dlatego wracając z tego startowiska warto odwiedzić lokalnego producenta oliwy i wina znajdującego się w Kovaci 19. Jeśli szukasz smacznych potraw ze świeżych owoców morza, to zdecydowanie polecam restaurację Rivarella znajdującą się w Nowigradzie, 15km trasy autem ze startowiska. Pozostałe ciekawostki łatwo znaleźć w przewodnikach turystycznych (w okolicach są jaskinie, punkty widokowe itd).

Kastelir | Przydatne linki

Prognoza na windguru.cz

 


Copyright © 2018 - 2022 - leonardo.pgxc.pl - regulamin